Zakończenie roku szkolnego coraz bliżej, a w Strefie jogi nastąpiło zakończenie programu rozwojowego „Joga i Uważność dla dzieci”. To już IV edycja zakończona w poczuciu WDZIĘCZNOŚCI.Po raz kolejny mamy feedback od młodych uczestników programu. Dzieciaki i rodzice pytają o kontynuacje zajęć. Co oznacza, że my jako prowadzące musimy stawać się jeszcze bardziej elastyczne i mobilne wobec uczestników programu.
U dzieciaków pojawia się chęć zagłębiania i utrwalania wiedzy. Wchodzenia na wyższy poziom dziecięcej świadomości. A dla nas prowadzących chęć przygotowania odpowiednich scenariuszy zajęć, aby zaspokajać wewnętrzne potrzeby młodego człowieka już na bardziej zaawansowanych poziomach. To całkowicie normalny proces, jedni potrzebują więcej doświadczać, inni nie są na to jeszcze gotowi.
W grupie wszystko jest możliwe i widoczne! Energia grupy pokazuje jakie są jej potrzeby.Nauczyciel podążający za potrzebami grupy zyska więcej niż nauczyciel narzucający.
Zdarza się i to wcale nie rzadko, że zaplanowany scenariusz nie może zostać zrealizowany. Powodów może być wiele. Wtedy trzeba się zatrzymać, pobyć w energii grupy i przyjrzeć się bliżej jaki obrać kierunek. Tak też było w obecnej edycji. Były wzloty i upadki oraz roztrząsanie sporów. Sporów z których powstawała prawdziwa debata małoletnich dzieci! Uważne uczestnictwo w debacie uświadamia młodego człowieka że rozbrajanie tematycznej bomby może być rozbrajane w poczuciu szacunku do siebie samego i drugiego człowieka.
Po takiej debacie w bezpiecznym środowisku młody człowiek nabywa nowych umiejętności pracy w grupie. Uczy się uważnego analizowania problemu rozkładając go na czynniki pierwsze. W taki oto sposób zaczyna z innej perspektywy postrzegać sytuacje życiowe.
A po analizie problemu uczy się odpuszczania emocji w ciele z poziomu mentalnego i fizycznego. Odpuszczania za pomocą technik jogi i medytacji. Rozluźnienie spiętego ciała, rozbitych lub rozproszonych myśli jest stałym i koniecznym rytuałem na każdych zajęciach programu rozwojowego jogi i uważności.
Regularne rytuały pozwalają wdrożyć nowe nawyki dbając o równowagę psychiczno- fizyczną dziecka.
Wobec tego, pojawiają się refleksja, jak ulepszyć zajęcia programu rozwojowego, aby dzieciaki mogli z nich wynieść maksimum doświadczenia.
Nachodzą mnie takie wnioski…
- podążać za potrzebami grupy,
- razem z grupą planować część zajęć wspólnie (dawanie wyboru tematyki) ,
- zagłębiać jogę od strony teoretycznej Nawiązując do technik medytacji, relaksacji i zdrowego stylu życia. Nie tylko fizyczne wykonywanie asan, ale też pogadanka na ten temat ,
- wyjaśnianie ku czemu służy dana asana/pozycja jogowa. Co nam ona daje i jakie ma korzyści zdrowotne
- kiedy możemy ją zastosować (w jakich sytuacjach) w życiu codziennym
Takie działania uczą świadomości ciała oraz przekładają się na całokształt funkcjonowania młodego człowieka.
Drogi rodzicu pamiętaj że zdrowie i odporność psychiczną u dziecka buduje się po kawałeczku od najmłodszych lat. Podobnie jak buduje się swój dochód finansowy. Ale równie szybko można go stracić. Dlatego nieustannie inwestuj w wiedzę i doświadczenie swojego dziecka aby nabierało pewności siebie i odnalazło swoją drogę w życiu.
Na kolejną V edycje programu rozwojowego jogi i uważności dla dzieci w Konstancinie zapraszamy po wakacjacch
Program jogi i uważności przeprowadzamy dwa razy w roku szkolnym (edycja jesienna i wiosenna).
Pierwszeństwo w zapisie mają dzieci kontynuujące program. Chętni rodzice do zapisu nowych dzieci zapraszamy do kontaktu.
Serdeczne podziękowania i
Gratulacje dla dzieci za udział w programie, za zaangażowanie rodziców i owocną współpracę z Aurelia Szokal – mindfulness dla dzieci i młodzieży
Pozdrawiamy i życzymy uważnych doznań podczas wakacji.
Zdjęcia do pobrania. Plik zabezpieczony hasłem – do wiadomości uczestników – kliknij i pobierz
Zdjęcia możesz też zobaczyć na specjalnej stronie poświęconej temu wydarzeniu.
Strona zabezpieczona hasłem – do wiadomości uczestników.
W przypadku pojawienia się dodatkowego zabezpieczenia wpisz atthost w polu login i hasło- przejdź do strony
Aurelia Szokal
Dodaj komentarz