MIŁEJ LEKTURY


Zarówno joga jak i olejki eteryczne mogą wywoływać zróżnicowane emocje. Olejki wzmacniają poczucie pewności siebie, dają poczucie radości, wprawiają w nastrój wyciszenia lub pobudzenia.

Zmysł węchu i nasze emocje są bardzo ściśle ze sobą związane, ponieważ, ośrodek w mózgu, który odbiera bodźce zapachowe, znajduje się bardzo blisko hipokampu. Czyli miejsca usytuowanego blisko mózgu, który odpowiada za to, co czujemy.

Węch jest jednym z najbardziej niedocenianych zmysłów. Czy wiedzieliście, że odczuwanie zapachów ma wpływ na to, jak, co i ile jemy😊 Zmysł węchu ostrzega nas także przed zagrożeniami.

W wieku przedszkolnym dzieci zazwyczaj mają już wyrobione preferencje zapachowe i nie zawsze chcą poszerzać swój repertuar zapachowy. Będąc jednak w grupie, motywacja rośnie i przeważnie są zachwycone testowaniem nowych zapachów. Jeśli wogóle nie są zainteresowane, lub na większość zapachów reagują na „Fujjj” wówczas, warto byłoby się temu przyjrzeć bliżej. Zastanowić się co może być tego powodem.
Olejki podczas zajęć jogowych odgrywają bardzo dużą rolę w procesie integracji sensorycznej, dlatego też na moich zajęciach występują często pod różną postacią. Tym razem z naturalnie zrobionej i zabarwionej masy plastycznej stworzyliśmy krwiste kule, stworki, gniotki, wyciszacze itp. dodaliśmy do nich olejki eteryczne aby podkręcić zmysł węchu.

Unikalne składy i kombinacje olejków mają działanie terapeutyczne i nie podrażniają skóry dziecięcej, więc są bezpieczne dla maluszków. Małe noski przedszkolaków dokładnie wiedzą po jaki zapach mają sięgnąć, aby dobre samopoczucie im sprzyjało.
Zapachy olejkowe rozbudzają i wywołują w dzieciach różnorodne uczucia, dlatego najlepiej polegać na własnym nosie👃 Zaobserwowałam, że podczas moich zajęć powodzeniem często cieszy się mieszanka „Brave” – wspomagająca poczucie odwagi i pewności siebie. Dzieci które wybierają zapach „Brave” często też lubią wchodzić w pozycję „Virabhadrasana” Wojownika 1 lub 2 który daje poczycie stabilności, odwagi i pewności siebie. Mieszanka „Calmer” pomaga w opanowanou uczucia niepokoju, wprowadzając w pozytywny nastrój relaxu i odprężenia, również cieszy się powodzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *